Blog Perfumowany
czwartek, 20 sierpnia 2009
Kiedy ogląda się za tobą 30 metrów facetów...

"Te perfumy  pachną tak, że się za tobą potem 30 metrów facetów ogląda" - powiedziała moja teściowa na temat Molecules. Po takiej rekomendacji nie mogłam już dłużej odkładac wizyty w Galilu.

Książka Suskinda, "Pachnidło", dlatego odniosła taki sukces, że mówiła o jednym z masowych pragnień - pachnidle idealnym. Tą obesesją nie był owładnięty tylko bohater książki. Wiele osób marzy o tym, by pachniec wyjątkowo i w poszukiwaniu czarodziejskiej woni są w stanie poświęcić wiele. Naprawdę wiele.

W Galilu kupujesz wyjątkowość. Prawdopodobieństwo, że spotkasz w towarzystwie osobę używającą tych samych perfum jest nikłe. Ceny są wysokie a zapachy wysublimowane, nie każdy nos dostrzeze ich piękno.

Zachęcona opinią tesciowej (brawo dla Galilu, że wieść o niej i jej produktach niesie sie aż po Kraków), poszłam skosztować Molekuł. Zanim napisze o wrażeniach, słówko o samych perfumach.

Molecules występują w dwóch seriach, po dwa flakoniki w każdej (Molecule i Escentric). Cechą charakterystyczną dla kompozycji Molecule jest dominacja jednego składnika, w pełni syntetycznego. Czyli mamy koncepcję liniową, żadnych nut, żadnych zmian. A przynajmniej teoretycznie, bo praktyka okazuje się zaskakująca. Wersje Escentric to wariacje na temat Molecule - są wzbogacone o dodatkowe nuty, zatopione w głównym syntetycznym składniku.

Molecule 01, pierwszy flakon, który wyszedł spod ręki (a raczej spod nosa) twórcy, Niemca Gezy Schoena w 2005 roku, to kompozycja mieszanka alkoholu i Iso E Super. Jeśli ktoś oczekuje, że po użyciu świat wokół niego zawiruje, zawiedzie się. To perfumy niespodzianka, jak magiczna mikstura złośliwej czarownicy. Na jednych pachną od razu, na innych w ogóle (to o mnie), za to wyczuwa je nasze otoczenia. Na jedych są do bólu syntetyczne niczym detergent, na innych trącą drewnem. Jeśliby na siłę przyporządkowac je do czegoś znanego, to raczej do nut sandałowo-cedrowych. Oj, było mi przykro, że jednak nie jestem na tyle wyjątkowa, by sie na mnie Molecules rozwinęły niczym wspomniane pachnidło. Ale tak bywa. Mój idealny zapach widocznie gdzieś tam jeszcze na mnie czeka.

Escentric 01 to głównie cytrusy, jeśli chodzi o moje odczucia. W rzeczywistości do Iso E Super Schoen dodał kłącze irysa, różowy pieprz (oba składniki bardzo lubię) oraz białe piżmo. Ale nie myślcie sobie, że mamy tutaj jakieś nuty bazy, serca etc. Składniki ujawniają się na tle Iso E Super zupełnie niespodziewanie i jak im sie żywnie podoba. W zależności od naszej temperatury czy pory dnia.

Molecule 02 pachnie wyraźnie ambrą, choć naturalnego składnika tam nie uświadczycie. To pachnie ambroxan - otrzymywany drogą syntezy składnik naturalnej ambry. To zabieg celowy, choć przy okazji oszczędny - kilogram ambry, czyli wydzieliny żoładkowej wielorybów (tak!), kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Kolejne syntetyczne składniki w Molecule to jonon gamma, boronal, ambrinol. Przychodzą na myśl najgorsze chwile na sprawdzianach z chemii, co? A tymczasem całość pachnie morskimi głębinami i piaskiem. Bardzo ciepło i przedziwnie. Oczywiście liniowo, wyrzucając co jakiś czas na wierzch inny składnik.

Jeśli do ambroxanu dodamy hedion, wetiwer, irys i muskon, otrzymamy Escentric 02. Schoen mówi, że przypomina mu to gin z tonikiem. I coś w tym jest. Zapach jest orzeźwiający i, według mnie, męski. Oceniam go jako najbardziej wyrazisty z całej czwórki.

Wszystkie te czarodziejskie cacka kosztują 440 PLN za 100 ml, co znowu nie jest kwotą zwalającą z nóg, a nawet - na tle kiczowatych popularnych zapaszków - zupełnie przyzwoitą. (To jakby kupić suknię haute couture w cenie kiecki z H&M).

Nie wiem, czy się za mną tego dnia oglądało te 30 metrów mężczyzn. Faktem jest jednak, że ten, który może się zbliżac na bliżej niż metr, od razu sie skrzywił i zapytał, co to za  dziwaczne perfumy. Pachniałam rozgniecionym makiem i gorącą skórą. Co kto lubi. Ja podziękuję i poszukam w Galilu czegoś innego.

| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Blog Forum Gdańsk 2010 statystyka